Zakupy w Dubaju. Hulaj dusza, piekła nie ma

Jadąc do Dubaju nie zapomnij zabrać ukochanej. Wyjazdy służbowe, zagraniczne konferencje, podróże w interesach to okres kiedy nasze kobiety najczęściej pozostawiamy w domu. Chcąc oszczędzić sobie troski o pozostawione w hotelach partnerki a im nudy spędzonych w pokojach godzin chętniej zostawiamy je same niż zabieramy ze sobą. Czy samemu, czy z partnerką wybierając się do najokazalszej metropolii Zjednoczonych Emiratów Arabskich pamiętajmy o zabraniu ze sobą kart kredytowych. Wszak Dubaj świątynią zakupów i mekką konsumpcjonizmu jest.

Zakupy w Dubaju. The Dubai Mall

Naszą zakupową podróż niewątpliwie należy zacząć od największego z centrów handlowych Dubaju: Dubai Mall. Liczący ponad 1200 punktów handlowych i usługowych (dla porównania warszawska Galeria Mokotów ma ich 240), 120 kawiarni i restauracji kompleks zajmuje powierzchnię 112,4 ha. Lokalne, azjatyckie marki mają tu swoje butiki obok tych najbardziej ekskluzywnych: Diora, Prady, D&G, Chanel. Jednak dubajczycy wiedzą doskonale, że nie wystarczą klimatyzowane pomieszczenia pełne butików światowych marek, by przyciągnąć klienta. Każde z centrów oferuje coś szczególnego, coś co świadczy o jego niepowtarzalności i wyjątkowości. W Dubai Mall takim wabikiem na przechodzącego obok turystę jest nurkowanie z rekinami. Pływanie wśród 33 tysiący ryb (w tym 400 rekinami) w znajdującym się wewnątrz centrum handlowego monumentalnym akwarium, to coś co warto przeżyć, a dla mniej odważnych choćby zobaczyć.

dubaj mall akwarium 2

Zakupy w Dubaju. Mall of the Emirates

Kolejnym etapem naszych zakupowych szaleństw w Dubaju powinien być Mall of the Emirates, centrum będące ulubionym miejscem lokalnej ludności. Pełno tu ubranych w czadory arabek, które nie mogąc chwalić się strojami z zachodnich wybiegów stały się najwierniejszymi klientkami licznych butików z luksusową bielizną. Spędzają tu całe dnie, chroniąc się przed upałami i korzystając z licznych możliwości jakie centrum im daje. A jest ich wiele, multipleksy, sklepy, punkty usługowe i liczne restauracje czyli wszystko, czego przeciętna mieszkanka Dubaju do życia potrzebuje. A może i więcej, bo największą atrakcją tego centrum jest możliwość uprawiania sportów zimowych. Ski Dubai to umieszczony wewnątrz Mall of the Emirates ogromny stok narciarski pokryty tonami sztucznego śniegu. Daje on możliwość uprawiania sportów zimowych przez cały rok. Obiekt ten ma 85 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 22500 metrów kwadratowych. Do dyspozycji gości jest 5 tras narciarskich o różnych stopniach trudności (najdłuższy ma 400 metrów długości), wyciąg krzesełkowy i orczykowy oraz sklep i wypożyczalnia sprzętu. Dla najmłodszych na powierzchni 3000 metrów kwadratowych zbudowano śnieżny park wraz z lodową jaskinią, gdzie można pojeździć na sankach, czy choćby porzucać się śnieżkami.

ski dubaj

A kiedy znudzą nam się zimowe klimaty, może będziemy mieli ochotę popływać gondolą? Stylizowany na Wenecję bazar Madinat Jumeirah przyciąga swym malowniczym położeniem wśród licznych kanałów. Warto też udać się do podzielonego na strefy tematyczne (Chiny, Indie, Egipt, Tunazja, Andaluzja i Persja) Ibn Battuta Mall. W każdej ze stref znajdziemy charakterystyczne dla danego obszaru produkty oraz restauracje z lokalnymi specjałami.

Zakupy w Dubaju. Dubai Gold Souk

A popołudniem, gdy już upał osłabnie pora poszukać skarbów na niezliczonych bazarach. Każda kobieta wie, że jej najlepszym przyjacielem są diamenty, dlatego naszą podróż rozpocząć powinniśmy na Dubai Gold Souk – Złotym Targu. Witryny wręcz ociekające złotem i szlachetnymi kamieniami sprawiają, że miejsce to dla wielu jest najważniejszym punktem wycieczki do Dubaju. Brak cła i podatku VAT czynią zakup złota bardzo atrakcyjnym, szczególnie, że sprzedawcy wręcz zachęcają klientów do targowania i chętnie schodzą z ceny. Szacuje się, że na Gold Souk w jednej chwili znajdować się może nawet do 10 ton złota. Trudno więc wyobrazić sobie jaką ofertą kuszą turystów tutejsze sklepiki.

dubaj gold souk

Inny miejscem, gdzie powiększyć możemy naszą kolekcję biżuterii a znacznie zmniejszyć zasobność portfeli jest mieszczący się w sporych rozmiarów hali Park Złota i Diamentów. Wiele z umiejscowionych tu sklepików posiada na zapleczach małe zakłady jubilerskie, produkujące na miejscu biżuterię, dlatego przyjeżdżając tutaj warto zabrać ze sobą rodzinne skarby wymagające naprawy lub renowacji, bądź zlecić wykonanie jakiegoś drobiazgu na miejscu.

Nie tylko złoto jest lokalnym towarem eksportowym. Równie znane, aczkolwiek dużo trudniejsze do przetransportowania są tutejsze dywany. Miejsca godne polecenia to Galeria Abrash, gdzie nabyć można wykonywane tradycyjnymi metodami o cenie adekwatnej do jakości przepiękne perskie kobierce.

Zakupy w Dubaju. Deira Spice Souk

Kolejnym punktem w naszym programie powinien być Deira Spice Souk, ogromne targowisko, gdzie wąskie uliczki zapełnione są workami z orientalnymi przyprawami. Miejsce to, pełne zapachów jest prawdziwym wyzwaniem dla naszych zmysłów. Dzięki tym przybytkom, pełnym przepychu i luksusu centrom handlowym oraz malowniczym, bogatym w lokalne produkty bazarom Dubaj staje się powoli niekwestionowaną światową stolicą zakupów. Jeśli ktoś ma co do tego jakieś wątpliwości powinien udać się do Dubaju na przełomie stycznie i lutego. Wtedy właśnie odbywa się największe zakupowe szaleństwo Dubai Shopping Festival. W 1996 kiedy organizowana była pierwsza edycja tej imprezy nikt nie przewidywał jaki kształt i rozmach ona przybierze. Będący początkowo czysto handlowym wydarzeniem festiwal z czasem przekształcił się w największy park rozrywki dla dorosłych i dla dzieci. Dziś główne korzyści czerpie z niego sektor turystyczny, gdyż wyjazdy organizowane w tym okresie do Dubaju cieszą się wciąż rosnącym powodzeniem. A wszystko to razem sprawia, że jeśli musisz się udać na zakupy to tylko do Dubaju.

Deira_Souk_on_9_May_2007_Pict_1