Szardża i Adżman. Piesza wyprawa

Kiedy: wt/czw, całodniowa (tylko w sezonie zimowym)
Za ile: dorośli 52 USD, dzieci 26 USD

Przyjrzawszy się interesującej kolekcji skarbów archeologicznych, manuskryptów, starej broni i wystawom rekonstruującym dawne obyczaje i życie, przystajemy, aby zrobić zdjęcia przy meczecie Al Magfirah, największym meczecie w Szardży, zbudowanym na cześć króla Arabii Saudyjskiej Faisala, który wspierał rozwój Szardży w okresie przed odkryciem zasobów ropy naftowej. Z tego miejsca kontynuujemy naszą podróż pieszo przez barwne targowiska rybne i bazary owocowe Szardży przed udaniem się do słynnego Blue Souk, błękitnego suku, mieszczącego ponad 600 sklepów sprzedających dywany, złoto, srebro, antyki, perfumy, odzież i wiele innych artykułów.

W dalszej kolejności zatrzymujemy się na targowisku Al Arsa, jednym z nielicznych pozostałych tradycyjnych suków w kraju. Wstępujemy również do 165-letniej rezydencji Al Nabooda, w której wyraziście odtworzono styl życia zamożnej rodziny trudniącej się handlem perłami; odwiedzamy fort Al Hisn, zbudowaną w 1820 r. dawną siedzibę rodziny rządzącej Al Qasimi, w której zgromadzono bezcenne przedmioty, fascynujące stare fotografie, klasyczną broń i narzędzia służące do handlu, które stanowią niemych świadków 200-letniej historii Szardży. Spacerujemy po terenie starego suku, części pierwotnej osady Szardża, gdzie czeka na nas bogactwo i różnorodność przypraw, orzechów, daktyli, wyposażenia domu i gdzie możemy nabyć tradycyjną fajkę wodną szisza.

Podążamy dalej wybrzeżem zatoczki morskiej, mijani przez dawy, statki żaglowe obładowane towarami z Iranu, w kierunku targu irańskiego. Zatrzymujemy się w Qanat Al Qasba na obiad, zanim nasza grupa uda się na widokową przejażdżkę korniszem, ulicą oferującą zapierające dech w piersiach widoki wybrzeża Szardży. Przystajemy na chwilę, aby wykonać kilka zdjęć przy meczecie Al Noor. Ostatni przystanek tej pasjonującej kulturalnej eskapady stanowi majestatyczne Muzeum Cywilizacji Islamskiej w Szardży, w którym zgromadzono ponad 5000 wybornych eksponatów sztuki islamu z całego świata muzułmańskiego.