Lotnisko w Dubaju. Krótki przewodnik

Emirates Airline, linie należące do Zjednoczonych Emiratów Arabskich są dziś potęgą na naszym niebie. Powstała w 1985 roku flota oferuje loty do 110 miejsc w ponad 60 krajach, dlatego coraz częściej Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju jest miejscem przesiadek również dla polskich podróżników.

Oddalone o 5 kilometrów od Dubaju lotnisko swoje początki zawdzięcza szejkowi Rashid bin Saeed Al Maktoum, który w 1959 zlecił rozpoczęcie jego budowy. Już rok później pierwsze samoloty startowały ze zbudowanego z ubitej ziemi pasa startowego. Dziś port to 3 nowoczesne terminale obsługujące rekordowe ilości (ponad 32 miliony pasażerów w pierwszej połowie 2013 roku) pasażerów, co sytuuje go w pierwszej dziesiątce najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie.

Powstały w latach 70-tych terminal 1 został przebudowany i ponownie otwarty w 2000 roku jako Terminal Sheikh Rashid. Liczący 800 metrów długości hala łączy się z salą odpraw 300 metrowym podziemnym tunelem. Znajduje się tu wszystko co niezbędne by przyjemnie spędzić czas przed odlotem: hotel, spa, centrum biznesowe, restauracje, poczta, kantor czy sala modlitw. Terminal ten obsługuje międzynarodowe linie lotnicze, wśród nich Aerofłot, British Airways, KLM, czy coraz popularniejsze u nas Qatar Airways.

Lotnisko w Dubaju. Jak dojechać do centrum Dubaju

W 1998 roku otwarto drugi terminal lotniczy. Obsługuje on głównie loty czarterowe i tanie linie lotnicze, a w śród nich linię Fly Dubai, powstałą w 2008 roku tanią linię z siedzibą w Dubaju.

dubaj lotnisko 1

Budowę terminala 3 rozpoczęto w 2004 roku a pierwszy lot przyjęto 14 października 2008 roku. Terminal ten przyjmuje wyłącznie należące do ZEA linie Emirates. Obsługują one ponad 60% pasażerów lotniska a ich flota stanowi prawie 40% samolotów. 230 milionów dolarów kosztowało dostosowanie lotniska do wymogów szerokokadłubowych samolotów Airbus A380. Pierwszy z tych potocznie zwanych Super Jumbo dwupoziomowych i czterosilnikowych samolotów został zakupiony w 2008 roku. Dziś flota Emirates liczy 185 samolotów, w tym ponad 115 Airbusów i 70 Boeingi.

Międzynarodowe Lotnisko mieści się blisko centrum Dubaju w dzielnicy Garhoud. Jest kilka możliwości dotarcia na jego teren. Można się tu dostać samochodem, autobusem lub taksówką, lecz wybierając te środki transportu należy pamiętać o tym, że ruch w tej okolicy jest duży co może spowodować znaczne opóźnienia. Szybszą metodą w takiej sytuacji może okazać się metro. Dwie jego linie przechodzą bezpośrednio przez lotnisko. Czerwona ma stację na terenie terminali 1 i 3, zielona biegnie do strefy wolnocłowej, z której łatwo można się dostać do terminala 2. Do lotniska dotrzeć można także jedną z wielu linii autobusowych, 4, 11, 15, 33 i 44 mają swe przystanki przy terminalach 1 i 3, linia numer 2 dojeżdża do terminala 2. Dla pasażerów kończących swą podróż na lotnisku w Dubaju przewidziano wiele bezpłatnych, klimatyzowanych autobusów, które spod lotniska odwożą podróżnych do centrum miasta, bądź jednego z 80 hoteli.

Lotnisko w Dubaju. Lounges

Przejście z terminala 3 do terminala 1 nie powinno zająć nam nie więcej niż 20 minut, wystarczy skorzystać z licznych ruchomych schodów i pasów. Więcej problemu sprawia przejście z terminala 2, ponieważ wymaga ono odebrania bagażu i przejazd dostępnymi środkami komunikacji miejskiej. Jedynie dla klientów korzystających w dalszej części podróży z tanich dubajskich linii lotniczych przewidziano dodatkowe ułatwienia i bezpłatne usługi transferowe pomiędzy terminalami.

dubaj lotnisko 4

Pasażerowie pierwszej klasy i klasy biznes mają do swej dyspozycji łącznie 30 stanowisk do odprawy, ale pasażerów klasy ekonomicznej stanowisk jest 120. Do dyspozycji pasażerów dostępne są również stanowiska samoobsługowe, gdzie szybko i wygodnie można odprawić siebie i swój bagaż oraz luksusowe poczekalnie.
Pasażerowie klasy pierwszej mają do swej dyspozycji luksusową strefę z takimi udogodnieniami jak bezpłatne wi-fi, sala telewizyjna, ekskluzywna restauracja, piwnica z winami, sala zabaw dla dzieci, czy bezpłatne stanowisko z szerokim wahlarzem zabiegów czyszczenia obuwia. Podobne luksusy mają do swej dyspozycji klienci klasy biznes, sala telewizyjna, restauracja, salon SPA, sala zabaw dla dzieci, a czyszczenie obuwia dostępne jest za drobną opłatą.

Lotnisko w Dubaju. Strefa wolnocłowa

Najwygodniejsza jednak wydaje się możliwość dokonania wirtualnej odprawy. Każdy pasażer niezależnie od klasy do 24 godzin przed odlotem może odprawić się on-line przy użyciu telefonu komórkowego i na swój telefon pobrać mobilną kartę pokładową. Po przybyciu na lotnisko wystarczy odstawić bagaż na jeden z punktów łatwej odprawy bagażowej i z bagażem podręcznym udać się bezpośrednio do punktu kontroli bezpieczeństwa.

Linie Emirates wraz z przelotem oferują swym klientom wiele form spędzenia wolnego czasu w Dubaju. W ofercie jest transport z lotniska do wybranego hotelu, zakwaterowanie w nim a także 96-godzinna wiza. Najtańsza opcja to koszt około 45 dolarów. Te bardziej luksusowe przewidują wynajem samochodu, liczne wycieczki a nawet safari. Jeśli nie chcemy korzystać z tych oferowanych nam przez arabskie linie lotnicze dodatkowych opcji pobytu, pozostaje nam miło spędzić czas na tym nowoczesnym międzynarodowym lotnisku.

dubaj lotnisko

A jest w czym wybierać, ponad 5,4 kilometrów metrów kwadratowych strefy wolnocłowej wydawać by się mogło kolejnym centrum handlowym Dubaju. Liczne sklepy kuszą niskimi cenami i ogromnym wyborem produktów, znajdziemy tu biżuterię, perfumy, najnowsze markowe kolekcja czy zabawki dla dzieci. Upewnijmy się tylko, że mamy wystarczająco dużo czasu, by dać się porwać szalonym zakupom.