Dubaj. Zachodnia wizja, wschodnie obyczaje

Coraz częściej docierają do nas informacje o europejczykach skazanych w Dubaju. Szczególnie bulwersująca jest szeroko ostatnio komentowana historia zgwałconej Norweżki. Kobieta, która odważyła  się zgłosić przestępstwo na policji, sama została potraktowana jak przestępca i skazana na karę więzienia za “seks pozamałżeński”. Informacja szokująca, nie mniej jednak, przy zachowaniu poszanowania dla tradycji i praw regionu, można w Dubaju czuć się zupełnie bezpiecznie. Jak to osiągnąć? Na co zwrócić uwagę, a czego unikać?

Dubaj, to miejsce, które przyciąga coraz więcej turystów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Kusi przepychem i luksusem, zachęca brakiem ceł i podatków. Coraz częściej wybieramy się tu na wakacje, zakupy i do pracy. Zjednoczone Emiraty, jak na kraj muzułmański, są bardzo liberalne w swym podejściu do obyczajowości, dzieje się tak głównie dlatego, że jest to kraj wielokulturowy, gdzie obok muzułmanów spotkać można wielu hindusów czy katolików. Ta różnorodność sprawia, że dość łagodnie podchodzi się do kwestii ubioru czy spożycia alkoholu. Jednak nie zapominajmy, że jak każdy muzułmański kraj, także Zjednoczone Emiraty Arabskie podlegają restrykcyjnym zasadom prawa szariatu.

Obyczaje w Dubaju. Jak powinny zachowywać się kobiety

Zgodnie z obowiązującym prawem kobieta podróżująca z mężczyzną powinna być albo jego córką, albo jego siostrą, albo jego żoną. W przeciwnym razie może mieć trudności podczas pobytu w Dubaju. Jednak coraz więcej hoteli, szczególnie tych o wyższym standardzie, chcąc zachować dobre opinie nie zwraca uwagi na stan cywilny mieszkających w nich par. Obsługa z założenia traktuje swych klientów jak małżeństwa, a nam pozostaje jedynie z błędu tego ich nie wyprowadzać.

Dubajczycy liberalnie podchodzą nie tylko do kwestii stanu cywilnego odwiedzających ich turystów, ale także do preferowanego przez nich ubioru. Szczególnie dobrze widać to na ulicach czy w centrach handlowych, gdzie nie raz zwrócą naszą uwagę Arabki ubrane w zakrywające całą sylwetkę czarne czadory, a obok nich ubrane w zachodnim stylu turystki. Taka swoboda nie zwróci niczyjej uwagi podczas spacerów po ulicach miasta, jednak wchodząc do meczetu pamiętać należy, że obowiązują tam zupełnie inne zasady. Poza zdjęciem butów, przed wejściem do meczetu należy pamiętać o okryciu ramion i nóg.

Piękne i egzotyczne arabki przyciągają wzrok zagranicznych turystów. Chcąc uniknąć przykrych sytuacji i nieporozumień musimy pamiętać o tym, że nawet niewinne zaczepki w mieście takim jak Dubaj zakończyć się mogą nawet interwencją policji. Nawiązanie kontaktu z arabką czy chociażby próba zrobienia jej zdjęcia wymaga zgody ze strony opiekującego się nią mężczyzny.

beautiful arabian lady wearing traditional islamic outfit

Kobiety mogą tu korzystać z pełni swobód jakie w innych muzułmańskich krajach przysługują tylko mężczyznom. Mogą realizować się zawodowo i kształcić, jednak ta swoboda kończy się w momencie wyjścia za mąż. Wtedy arabska kobieta staje się zależna od woli swojego męża. To on decyduje jak mają wyglądać jego żony, czy wolno im wychodzić, czy spotykać się ze znajomymi. Oddzielne okienka w urzędach, osobne wagony w pociągach metra, jedynie dla nich przeznaczone zakłady kosmetyczne albo fryzjerskie Europejkom mogą wydawać się ukłonem jaki świat arabski składa kobiecie, lecz czy nie są one tylko próbą odseparowania żon i córek od pozostałych mężczyzn? Działanie to wydaje się na tyle zasadne, że w tym wciąż poligamicznym kraju na jedną kobietę przypada 5 mężczyzn.

Obyczaje w Dubaju. Wysokie kary za narkotyki

Stosunek liczby mężczyzn do liczby kobiet sprawił, że Dubaj jest rajem dla ściągających tu tłumnie, głównie z krajów azjatyckich reprezentantek najstarszego zawodu świata. Zanim jednak ulegniemy pokusie, powinniśmy przemyśleć to, że prostytucja w ZEA jest nielegalna, więc pracujące w tym zawodzie kobiety nie są objęte żadnymi badaniami i często są nosicielkami wirusa HIV.

Poza prostytucją w Dubaju i pozostałych emiratach obowiązuje całkowity zakaz posiadania i używania narkotyków i zakaz ten jest skrupulatnie egzekwowany, a karą za posiadanie choćby niewielkich ilości środków odurzających może być nawet śmierć.

Obyczaje w Dubaju. Alkohol tak, ale nie wszędzie

Inaczej mają się sprawy z zakazem spożywania alkoholu. Wbrew temu co się powszechnie sądzi, alkohol w Dubaju łatwo można nabyć. Każdy pub i restauracja są dobrze zaopatrzone w trunki, istnieje też wiele sklepów, gdzie osoby które ukończyły 21 rok życia mogą alkohol nabyć. Miejscowa ludność może dokonać zakupu alkoholu na podstawie wydanej przez policję specjalnej licencji. Licencja ta pozwala na nabycie i transport alkoholu do domu. Trzeba pamiętać, że zakupione napoje należy spożyć bądź w oferującym je lokalu, bądź skonsumować w zaciszu domowym. W miejscach publicznych obowiązuje całkowity zakaz spożycia alkoholu. W Dubaju przestępstwem jest nie tylko picie, ale również przebywanie “pod wpływem” poza miejscem zamieszkania. Śledząc doniesienia z tamtych rejonów świata szybko zrozumiemy, że to nie żarty i jak poważnie prawo szarijatu traktuje łamanie przepisów.

restaurant  Dubai

Równie poważnie, co może zaskakiwać nas europejczyków, podchodzi się w tym kraju do okazywania sobie uczuć w miejscach publicznych. Pamiętajmy, że trzymanie się za ręce, pocałunki czy wszelkie pieszczoty, jakimi się obdarzamy powinniśmy zachować na wieczory w hotelach czy mieszkaniach. Publiczne czułości czy okazywanie bliskości mogą w najlepszym wypadku zostać uznane za nietakt, w gorszych za przestępstwo obyczajowe, którego efektem może być nawet kara więzienia. Przy tak restrykcyjnym podejściu do drobnych czułości nie powinno dziwić podejście do bliższych damko-męskich relacji. Seks pozamałżeński zgodnie z prawem szariatu jest w Dubaju przestępstwem karanym więzieniem.

Wybierając się więc w rejon Zatoki Perskiej nie dajmy się zwieść zachodnim markom wiszącym na sklepowych wieszakach, ani sięgającym nieba wieżowcom, bo Dubaj wciąż pozostaje miejscem egzotycznym o kulturze i obyczajach znacznie odbiegających od naszych. I aby nasz pobyt w tym magicznym i bajkowym miejscu obył się bez przykrych incydentów postarajmy się z szacunkiem podchodzić do obowiązujących tu zasad i zwyczajów, bo w końcu jesteśmy w tym świecie tylko gośćmi.

Fotografie: Fotolia.com