Burj Al Arab. Hotel ponad standardami

Do oceny standardu reprezentowanego przez hotele wymyślono pięciogwiazdkową skalę, jednak co zrobić, kiedy skala ta staje się niewystarczająca? Burj Al Arab to hotel dla którego pięć gwiazdek to za mało. Położony w Dubaju wieżowiec jako pierwszy sprawił, że skala ta stała się za mała i jako pierwszy zasłużył aż na siedem gwiazdek. Co czyni go tak wyjątkowym? Może przysłowiowe złote klamki w najdroższych apartamentach? A może transport Rolls Roycem z prywatnym szoferem i helikopter oddany do dyspozycji gości? Górujący nad Dubajem wieżowiec za dnia zdobiony finezyjnymi fontannami, a nocą zmieniającymi się, kolorowymi światłami niewątpliwie zasługuje na tą ocenę.

Zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Toma Wrighta, charakterystyczny wieżowiec powstawał od 1994 do 1999 roku. Przez pięć lat w Dubaju przy jego budowie pracowało około 3,5 tys. osób, głównie imigrantów z innych krajów azjatyckich: Indii, Pakistan czy Bangladeszu. Ten niepowtarzalny budynek swym kształtem przypominający wielki maszt z rozpostartym, ogromnym żaglem jest dla Dubaju równie charakterystyczny jak wieża Eiffla dla Paryża czy opera dla Sydney. Zbudowany na specjalnie usypanej sztucznej wyspie oddalonej o 280 metrów od plaż Zatoki Perskiej wieżowiec jest nie tylko perełką architektoniczną, ale także konstrukcyjną. Burj Al Arab jest zaprojektowany tak, by stawić czoło huraganom, trzęsieniom ziemi i innym zjawiskom naturalnym stanowiącym zagrożenie w tym rejonie świata. A wszystko to zostało osiągnięte za jedyne 650 milionów dolarów, które w realizację projektu zainwestowali jego właściciele.

burj al arab taras

Burj al Arab. Luksus, jakiego nie znacie

Ten liczący 321 metrów wysokości budynek (co czyni go najwyższym budynkiem tego typu na świecie) oferuje klientom 202 luksusowe apartamenty, każdy z nich o powierzchni 169-780 metrów kwadratowych. W Burj Al Arab o dyspozycji gości jest 9 restauracji i barów serwujących nie tylko wyjątkowe dania kuchni azjatyckiej, ale także nowoczesne dania kuchni europejskiej. Do wyboru mamy położoną przy basenie restaurację Bab Al Yam, umieszczoną na 27 piętrze Al Muntaha, gdzie piękno panoramy Dubaju przewyższa tylko smak serwowanych potraw, czy robiąca oszałamiające wrażenie, otoczona akwarium z żywą rafą koralową restauracja Al Mahara. Jeśli jednak nie odpowiada nam menu serwowane w hotelowych restauracjach, możemy zażyczyć sobie prywatnego kucharza. Do jego dyspozycji jest spiżarnia zawierająca świeże produkty z całego świata, dzięki którym spełnić może każde kulinarne życzenie o każdej porze dnia i nocy.

burj al arab sypialnia

Goście mają możliwość skorzystania z jednego z dwóch znajdujących się na terenie hotelu basenów, prywatnej plaży, czy zajmującego dwa poziomy luksusowego spa, oferującego szeroką gamę zabiegów relaksacyjnych i kosmetycznych. W apartamentach Burj Al Arab znajduje się wszystko co tylko można sobie wymarzyć. Telefon, faks, niecenzurowany internet, DVD, 21-calowy laptop, 42-calowy telewizor, czy pokryty 24-karatowym złotem ipod pełniący funkcję wirtualnego konsjerża, który przy użyciu jednego przycisku daje nam dostęp do informacji i szerokiego wachlarza dostępnych w hotelu usług. Łazienka wyposażona jest w jacuzzi i zestawy markowych kosmetyków Hermes. Sypialnia oferuje zestaw 13 poduszek i kołder w różnych rozmiarach i kształtach. Jednak jeśli to za mało, do swej dyspozycji każdy z gości ma osobistego kamerdynera, dostępnego 24 godziny na dobę, który zrobi wszystko by sprostać naszym wymaganiom i spełnić najwymyślniejsze życzenia.

burj al arab łazienka

Na jednego gościa przypada tu sześciu pracowników obsługi, wszystko po to, by utrzymać jak najwyższe standardy. Personel mówiący w wielu językach, w tym po japońsku, niemiecku czy rosyjsku, ma sprawić, by każdy czuł się tu pewnie i swobodnie. Jednak nie wystarczy dysponować odpowiednią kwotą, by móc spędzić tu noc. Burj Al Arab stawia swym klientom szereg wymogów, którym muszą się podporządkować, by gościć w jego luksusowych apartamentach. Kwestie te dotyczą ubioru i zachowania, a informacje o nich otrzymujemy już w momencie składania rezerwacji.

Burj al Arab. Ceny

Średnia cena pokoju, to koszt około 20 tys. złotych za osobę (od takiej kwoty zaczynają się oferty dostępne na polskich serwisach rezerwacyjnych). Wynajęcie najbardziej luksusowego – Royal Suite – to koszt 60 tys. złotych za noc, co stawia go na 10 pozycji wśród najdroższych apartamentów na świecie (w pierwszej trójce znajduje się luksusowy Sky Villa w hotelu The Palms Casino Resort w Las Vegas, należący do Hugh Hafnera).

burj al arab suita

Hotel Burj Al Arab nie jest dostępny dla przypadkowego przechodnia. Wstęp mają jedynie klienci, dlatego jeśli nie stać nas na spędzenie nocy w jego luksusowych apartamentach, pozostaje nam wizyta w jednej z jego restauracji. Najlepiej udać się tam na śniadanie, wtedy najwięcej pomieszczeń jest nieużywanych, a tym samym dostępnych dla gości. Na przykład restauracja Al Muntaha, gdzie po południu wydawany jest lunch rano stoi otworem, dla wszystkich gości chcących podziwiać roztaczającą się pod stopami panoramę Dubaju.

Dziś coraz częściej słychać głosy, że lata eksploatacji odcisnęły swe piętno na hotelu i wymaga on odświeżenia, lecz mimo to wciąż Burj Al Arab pozostaje niekwestionowanym numerem jeden na świecie. Choć niepostrzeżenie wyrosła mu konkurencja, pretendująca również do pozycji siedmiogwiazdkowych hoteli, Emirates Palace w Abu Dhabi czy leżący tuż obok The Pentominium, to na zawsze Burj Al Arab pozostanie pierwszym, który na to miano zasłużył.